Login

Warsztaty dla nauczycieli LEGO Education

Zapraszamy do udziału w warsztatach LEGO Education Makerspace STEAM – cała PARA w edukację! prowadzonych przez Pana Jakuba Piaseckiego, certyfikowanego trenera Akademii LEGO® Education, współorganizatora polskiej edycji międzynarodowego konkursu FIRST® LEGO® League, współorganizatora Wielkopolskiej Ligii Robotyki.

MAKERSPACE to koncepcja przestrzeni zaaranżowanej do pracy projektowej z obszaru STEAM (z ang. Science, Technology, Engineering, Art/Design i Mathematics), która służy odkrywaniu, tworzeniu, uczeniu się i dzieleniu swoimi osiągnięciami. Adresowana jest do dzieci, młodzieży i dorosłych, a umiejscowiona może być w szkole, bibliotece lub funkcjonować niezależnie. Sprzyja wyzwalaniu twórczości i kreatywności uczniów, co możliwe jest między innymi przez zastosowanie rozwiązań LEGO® Education, które zawsze starają się łączyć efektywną edukację z mądrą zabawą.

Podczas warsztatów będzie można sprawdzić czym jest MAKERSPACE przechodząc drogę od zdefiniowania problemu do stworzenia prototypu rozwiązania, by na końcu skonfrontować uzyskaną koncepcję z pomysłami innych a to wszystko z użyciem klocków i powszechnie dostępnych przedmiotów codziennego użytku.  

Spotkanie odbędzie się w piątek 20 kwietnia 2018 roku, w godz. 17:00-19:15 na naszym Wydziale w sali A2-24.

Rejestracja na wydarzenie odbywa się przez formularz zgłoszeniowy. Liczba miejsc jest ograniczona, w przypadku większego zainteresowania rozważamy powtórzenie warsztatów. Tegoroczna edycja warsztatów dla nauczycieli odbywa się przy wsparciu Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu konkursowego FUND_AKCJA

Warsztaty dla nauczycieli z programowania na platformie PixBlocks

Zapraszamy Państwa do udziału w spotkaniu z dr. Krzysztofem Krzywdzińskim, adiunktem naszego Wydziału, w sobotę 17 marca 2018 r. w sali D-1 w godz. 10:30–14:00.

W trakcie warsztatów przedstawione zostanie najnowsze narzędzie do nauki programowania przez dzieci – platforma PixBlocks. Jest to narzędzie dedykowane dla wszystkich poziomów edukacji umożliwiające zarówno kodowanie blokowe jak i tekstowe. Wprowadzone zostaną podstawowe pojęcia programistyczne, a następnie przeprowadzone warsztaty w rozwiązywaniu przykładowych zadań na platformie. Prelegent przekaże uczestnikom swoje doświadczenia dotyczące kolejności wprowadzenia pojęć programistycznych i trudności jakie można napotkać w nauczaniu programowania.

Każdy uczestnik warsztatów otrzyma bezpłatną wielostanowiskową licencję na platformę PixBlocks.

Rejestracja na wydarzenie odbywa się przez formularz zgłoszeniowy.

Konferencja i warsztaty - Nauka programowania w Baltie

Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu i międzynarodowe stowarzyszenie Twórcza Informatyka z Baltie (TIB) we współpracy z Wydziałem Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu organizuje warsztaty pokazowe nt. “Nauka programowania w Baltie z lekcją pokazową”. Zajęcia te są formą wsparcia nauczycieli w związku z wdrażaniem w ramach reformy oświaty nauki programowania.

Warsztaty stwarzają szansę zapoznania się z niebywałymi możliwościami wizualnego języka programowania Baltie, platformą testową i konkursową umożliwiającą automatyczną ocenę prac uczniów, a także z wersją Baltie na tablety i telefony komórkowe (smartfony). W trakcie lekcji pokazowej przedstawione zostaną przykłady prowadzonych zajęć/ćwiczeń z programowania od pierwszej klasy szkoły podstawowej do szkoły średniej. Zaprezentowane zostaną rozwiązania metodyczne, dzięki którym uczniowie zrealizują swój pierwszy program.

Warsztaty odbędą się dnia 28 października 2017 r. o godzinie 10:00 na naszym Wydziale. Udział w warsztatach oraz korzystanie z programu Baltie są bezpłatne! Rejestrację, program spotkania oraz więcej informacji można znaleźć na stronie Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

Warsztaty dla nauczycieli matematyki i informatyki

W imieniu władz naszego Wydziału oraz Poznańskiej Fundacji Matematycznej zapraszamy do udziału w warsztatach dla nauczycieli matematyki i informatyki, które poprowadzi dr Bartłomiej Bzdęga, pracownik naszego Wydziału.

Tematem warsztatów będzie „Pierwszy etap LXVIII Olimpiady Matematycznej”. Porozmawiamy o niektórych zadaniach z etapu korespondencyjnego aktualnej Olimpiady Matematycznej, zakończonego 30 listopada bieżącego roku. Skupimy się na różnorodności metod rozwiązywania omawianych zadań oraz na elementach teorii matematycznych, które za nimi stoją.

Spotkanie odbędzie się 5.12.2016 roku, w godz. 16.00-19.00 w Sali A1-33/34. Rejestracja na wydarzenie po przez formularz zgłoszeniowy rozpocznie się w środę 16 listopada 2016 r.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu "Potęga Matematyki". Środki finansowe na projekt pozyskała PFM od Miasta Poznań.

Warsztaty dla nauczycieli informatyki "Computer Science Unplugged"

Serdecznie zapraszamy studentów, nauczycieli informatyki i zajęć komputerowych do udziału w warsztatach z prof. Timem Bellem z Nowej Zelandii, współtwórcą projektu "Computer Science Unplugged". Spotkanie odbędzie się na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w dniu 8 października (sobota), w godz. 10:00 - 13:00 wg następującego planu:

  • 10.00-11.00 – wykład Myślenie komputacyjne i informatyka bez komputera (CS Unplugged)
  • 11.00-11.30 – przerwa
  • 11.30-13.00 – warsztat: Jak lekcje programowania wzbogacić o elementy informatyki (bez komputera)?

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, prosimy o wcześniejszą rejestrację za pomocą formularza: https://goo.gl/tfO56H.

Prof. Tim Bell, informatyk, jeden z największych autorytetów w dziedzinie dydaktyki informatyki, wspaniały popularyzator naukowych podstaw informatyki (uczestnicy jego pokazów Computer Science Unplugged to ludzie w wieku od 5 do 105 lat), odpowiedzialny w latach 2011-2013 za wprowadzenie przedmiotu Informatyka i programowanie do szkół średnich Nowej Zelandii. 

Projekt Computer Science Unplugged (Informatyka bez komputera) jest rozwijany od ponad 20 lat. Pierwotnie stanowił głównie wsparcie dla uniwersytetów popularyzujących informatykę poza murami uczelni np. w szkołach. W ostatnich latach w wielu krajach do programów szkolnych wprowadza się elementy informatyki. Scenariusze projektu CS Unplugged są wskazywane przez ekspertów jako wzory dobrej praktyki, przydatne w prezentacji pojęć i koncepcji informatyki, służące kształceniu myślenia komputacyjnego. Takie zajęcia są cennym uzupełnieniem zajęć z podstaw programowania na poziomie starszych klas szkół podstawowych.

Warsztaty dla nauczycieli matematyki i informatyki - "Warto spróbować inaczej"

Zapraszamy do udziału w warsztatach dla nauczycieli matematyki i informatyki. Zajęcia zatytułowane "Warto spróbować inaczej", poprowadzi dr Wiktor Bartol, emerytowany wykładowca Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechniki Uniwersytetu Warszawskiego, doświadczony nauczyciel matematyki, redaktor miesięcznika Delta, a także tłumacz literatury popularnonaukowej z matematyki. Pozycje w jego dorobku to między innymi „Księga Liczb”, „50 teorii matematyki, które powinieneś znać”, "Szczęśliwy X" – jedna z najlepszych pozycji z zakresu dydaktyki matematyki oraz "Alan Turing – Enigma".

W nauczaniu matematyki nie da się ominąć pewnych schematów, takich jak "deltowa" metoda rozwiązywania równań kwadratowych. Prawdziwym celem takiego nauczania jest jednak - a może dopiero powinno być - wyrobienie u ucznia umiejętności analitycznych, czyli umiejętności myślenia. Jak rozwijać i wspierać takie umiejętności? O kilku opartych na doświadczeniu metodach będzie mowa na warsztatach.

Spotkanie odbędzie się 17.06.2016 roku, w godz. 16.00-18.30 w Auli B. Obowiązuje rejestracja na wydarzenie. Warsztaty odbywają się w ramach projektu "Potęga Matematyki" . Środki finansowe na projekt pozyskała PFM od Miasta Poznań.

Warsztaty dla nauczycieli: Matematyka z tablicą interaktywną

W imieniu władz naszego Wydziału oraz Poznańskiej Fundacji Matematycznej zapraszamy do udziału w warsztatach dla nauczycieli matematyki i informatyki, których celem będzie nabycie umiejętności pracy z oprogramowaniem do tablicy interaktywnej na przykładzie uniwersalnych programów OpenSankore (będącym oprogramowaniem open source) oraz RealTime Board (działającego w tzw. chmurze). Uczestnicy będą mieli okazję do zapoznania się z budową, dostępnymi funkcjami i możliwościami wymienionych programów, jak również wykonania przykładowych ćwiczeń oraz elementów interaktywnych do wybranego tematu lekcji z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Warsztaty poprowadzi dr inż. Krzysztof Winnicki.

Spotkanie odbędzie się 03 czerwca 2016 roku o godz. 16.30-19:00 w sali A0-1. Obowiązuje rejestracja na wydarzenie.

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30