Data wydarzenia:

Po indeks z Pitagorasem #72

We wtorek  28 marca br. w  godz. 12:00-12:45 w auli A odbędzie się kolejny wykład z cyklu „Po indeks z Pitagorasem”. Tym razem  prof. UAM dr hab. Katarzyna Rybarczyk-Krzywdzińska wygłosi wykład zatytułowany Zróbmy sobie Dobble. Czyli o matematycznych podstawach, które kryją się za talią kart Dobble. 

Streszczenie: Dobble jest popularną grą towarzyską. W klasycznej talii do gry w Dobble znajduje się 55 kart, każda z 8 różnymi znakami. Na rynku można znaleźć różne wersje tej gry o różnych nazwach, między innymi takie z 5 i takie z 12 znakami na karcie. Zasada jest prosta: dowolne dwie karty mają dokładnie jeden wspólny znak. Gra polega na znajdywaniu tego wspólnego znaku, a wygrywa najbardziej spostrzegawczy. Reguły gry są zrozumiałe nawet dla przedszkolaka, ale żaden przedszkolak nie zauważy, że do konstrukcji talii do tej gry można wykorzystać narzędzia matematyczne.

W trakcie wykładu:

  • skonstruujemy talie z 3 i talię z 4 znakami na karcie;
  • odpowiemy na pytanie ilu kart brakuje w klasycznej wersji gry;
  • spytamy, dla jakiej liczby obrazków na pewno można skonstruować optymalny zestaw kart;
  • przy okazji niepostrzeżenie ,,otrzemy’’ się o ,,wielką matematykę’’ – teorię grup, przestrzenie rzutowe i geometrię skończoną (zrobimy to ,,na obrazkach’’, bez definicji i trudnych wzorów).

W związku ze stacjonarną formą wydarzenia obowiązuje rejestracja poprzez formularz zgłoszeniowy. Rejestracja rozpocznie się w środę 15 marca. Więcej informacji na stronie wydarzenia.