Zakład Statystyki Matematycznej i Analizy Danych

W Zakładzie prowadzone są badania w zakresie statystyki matematycznej oraz analizy danych ze szczególnym uwzględnieniem:

• analizy danych funkcjonalnych,
  • analizy szeregów czasowych,
  • testowania hipotez statystycznych,
  • zastosowań metod statystycznych m.in. w budownictwie, chemii, ekonomii, ekologii, fizyce, geografii, geotechnice, medycynie, rolnictwie.

Pracownicy Zakładu publikują m.in. w następujących prestiżowych czasopismach naukowych:

• Archives of Civil and Mechanical Engineering,
  • Statistical Papers,
  • Technometrics.

Lista pracowników Zakładu

Zakład Statystyki Matematycznej i Analizy Danych kontynuuje tradycje powołanego pierwszego kwietnia 1980 roku Zakładu Rachunku Prawdopodobieństwa i Statystyki Matematycznej. Pierwszym kierownikiem tego Zakładu był prof. dr hab. Mirosław Krzyśko, a pierwszymi jego pracownikami zostali: dr Krystyna Katulska, dr Mirosława Sitek, dr Jan Wachowiak, mgr Urszula Gajewska oraz mgr Wojciech Wajda.

Od 2012 roku Zakładem Rachunku Prawdopodobieństwa i Statystyki Matematycznej kierowała prof. UAM dr hab. Krystyna Katulska, a od roku 2017 Zakładem kieruje prof. UAM dr hab. Waldemar Wołyński.

Poza wymienionymi wcześniej osobami pracownikami Zakładu byli m.in. prof. dr hab. Dobiesław Bobrowski oraz dr Tomasz Wojciechowski.

W 2020 roku zmieniona została nazwa Zakładu Rachunku Prawdopodobieństwa i Statystyki Matematycznej, na Zakład Statystyki Matematycznej i Analizy Danych, która bardziej odzwierciedla aktualną tematykę badawczą pracowników Zakładu.

Pracownicy Zakład Statystyki Matematycznej i Analizy Danych są odpowiedzialni za organizację, odbywających się od 2012 roku comiesięcznych wykładów otwartych pt. Wielowymiarowe metody statystyczne. Instytucjonalnymi organizatorami tych wykładów są poza Wydziałem Matematyki i Informatyki UAM, Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Statystycznego oraz Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Materiały z dotychczas przeprowadzonych wykładów dostępne są na stronie Internetowej Katedry Statystyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

• 1982 Piotr Wiśniewski (promotor: prof. dr hab. Mirosław Krzyśko; Metody programowania matematycznego w analizie skupień)
  • 1982 Wiesław Pasewicz (promotor: prof. dr hab. Mirosław Krzyśko; Metody analizy dyskryminacyjnej w przypadku równych wartości oczekiwanych)
  • 1984 Urszula Gajewska (promotor: prof. dr hab. Tadeusz Caliński; Optymalność doświadczalnych układów blokowych)
  • 1984 Wojciech Wajda (promotor: prof. dr hab. Dobiesław Bobrowski; Pewne uogólnione równanie odnowy)