Matematyczny talent

Kosma Kasprzak jest wybitnie uzdolnionym uczniem drugiej klasy XXXVIII Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, którego pasją jest matematyka.

Już w gimnazjum zaczął on regularnie uczęszczać na zajęcia Olimpijskiego Koła Matematycznego prowadzonego przez dra Bartłomieja Bzdęgę, byłego pracownika naszego Wydziału. Mimo młodego wieku lista jego osiągnięć w matematyce jest imponująca. Wymieńmy kilka najbardziej znaczących. W ubiegłym roku Kosma uzyskał złoty medal w Middle-European Mathematical Olympiad. Ponadto, pod kierunkiem prof. dra hab. Dariusza Bugajewskiego przygotował artykuł "Some remarks on almost periodic functions", który został opublikowany w znanym czasopiśmie Topological Methods in Nonlinear Analysis. Polska wersja tej pracy została nagrodzona złotym medalem w Konkursie Prac Uczniowskich im. Profesora Pawła Domańskiego organizowanego przez miesięcznik Delta. Ponadto w bieżącym roku, za tę samą pracę, Kosma otrzymał drugą nagrodę w polskim finale European Union Contest for Young Scientists.
Wśród tegorocznych sukcesów Kosmy należy wymienić zajęcie drugiego miejsca w Czech-Polish-Slovak Match, w którym udział biorą drużyny z Polski, Czech, Słowacji i Austrii. Jednakże wśród najbardziej spektakularnych osiągnięć tegorocznych należy wymienić uzyskanie srebrnego medalu w 61. edycji Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej. Dodajmy, że Reprezentacja Polski, składająca się z sześciu zawodników, zajęła w tej edycji olimpiady szóste miejsce na 105 państw! To najlepszy wynik polskiej drużyny w historii Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej.