Dlaczego matematyk to najbardziej prestiżowy zawód przyszłości?

Prelegentka: Marta Jasiewicz
Data: 27 maja 2024, 13:15-14:00
Miejsce: A1-33

Streszczenie: W wystąpieniu podzielę się swoją historią zawodową oraz spróbuję zainspirować studentów do docenienia ogromnych możliwości, jakie niesie za sobą studiowanie matematyki, zwłaszcza w erze sztucznej inteligencji. Moja opowieść zacznę od momentu, gdy jako młoda osoba, z łatwością radzącą sobie z przedmiotami ścisłymi w szkole średniej, podjęłam decyzję o studiowaniu Zdrowia Publicznego – kierunku, który wkrótce po rozpoczęciu studiów, wydawał mi się katastrofalnym wyborem. Szybko zawiesiłam studia (które później ukończyłam) i podjęłam pracę zarobkową. Szczególnie pamiętam jeden taki letni dzień, kiedy pracowałam jako care assistant. Wracałam z biblioteki gdzie przeglądałam oferty studiów matematycznych za granicą, płakałam całą drogą, przekonana, że zmarnowałam swoją przyszłość.

Jednak życie potrafi zaskakiwać. Kilka lat później wszystkie premie uzyskiwane jako przedstawiciel medyczny przeznaczyłam na studiowanie matematyki. Zdałam najlepiej testy matematyczne wśród 30 doświadczonych kandydatów na zastępstwo szefa efektywności i analiz. Mimo, że nie miałam dobrych stopni, bo na naukę miałam czas tylko między 5 a 9 rano i to nie każdego dnia, dostałam tę posadę. Powiedziałam przyszłemu szefowi, że kocham matematykę. I tak z przedstawiciela medycznego w jeden dzień stałam się analitykiem. Potem wydarzyła się też cala reszta niesamowitych rzeczy. Wszystko dzięki matematyce.

Moim celem będzie pokazanie, że  matematyka, szczególnie teraz, w czasach dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji, daje niezwykłe możliwości i przewagę na rynku pracy. Należy do obszaru STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka), który jest kluczem do przyszłości. Matematyka nie tylko otwiera drzwi do innowacyjnych projektów i kariery, ale także pozwala na realizację marzeń i osiąganie celów, które wydają się niemożliwe.

O prelegentce: Posiada wykształcenie w zakresie zdrowia publicznego oraz matematyki, z pasją łącząc obie dziedziny jako osoba zajmująca się analizą danych w zakresie produktów medycznych. Od ponad dekady jest związana z branżą farmaceutyczną. Pełni funkcję CEO & Head of Product w projekcie Smart Supplement, skupia się na budowaniu rozwiązań, które odpowiadają na wyzwania związane z bezpieczeństwem farmakoterapii i suplementacji.