Data wydarzenia:

Konferencja “Zostanę Noblistką. Kobiety w naukach ścisłych”

Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej z cyklu Laboratorium kobiet UAM pt. Zostanę Noblistką. Kobiety w naukach ścisłych. Konferencja odbędzie się 7 listopada 2023, od g. 10.00, w Collegium Physicum, Kampus Morasko Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Termin spotkania jest szczególny, bowiem 7 listopada przypada rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie (1867), dodatkowo obchodzimy 120-lecie przyznania Nagrody Nobla z fizyki małżeństwu Curie, a po trzecie również 7 listopada 1911 roku Maria otrzymała telegram ze Sztokholmu o przyznaniu jej drugiego Nobla tym razem z chemii za odkrycie polonu i radu.

W tym dniu w sposób szczególny pragniemy zastanowić się nad sytuacją studentek, doktorantek i badaczek pracujących w szeroko rozumianych naukach ścisłych. Będziemy rozmawiać o ich sukcesach, codzienności i barierach, jakie stoją na drodze harmonijnego rozwoju kariery naukowej i życia osobistego a także o skutecznych strategiach prorównościowych w środowisku akademickim.

Konferencji towarzyszyć będą wystawy poświęcone postaciom i karierom kobiet w nauce a także akcja społeczna “Znajdź swoją bohaterkę”.

Osoby uczestniczące w konferencji otrzymają dwie unikatowe publikacje UAM: kalendarz na 2024 rok poświęcony historycznym postaciom wybitnych naukowczyń oraz książkę z uroczystości upamiętniającej przyznanie przez UAM tytułu honoris causa Marii Skłodowskiej-Curie, która miała miejsce w roku 2022.

Konferencje w ramach cyklu “Laboratorium Kobiet” organizowane są od 2018 roku a celem tych spotkań jest docenienie roli i osiągnieć kobiet w nauce oraz diagnoza sytuacji i wyzwań, przed którymi stoją współczesne badaczki.

REJESTRACJA NA KONFERENCJĘ

Uprzejmie prosimy o rejestrację na konferencję do 3 listopada 2023 - formularz rejestracyjny.

PROGRAM - PDF do pobrania

Do zobaczenia na Morasku!