Data wydarzenia: -

Warsztaty z kryptografii i cyberbezpieczeństwa

W dniach 25-29 września 2023 w godz. 9:30-15:15 w Auli B na naszym Wydziale odbędą się Warsztaty z kryptografii i cyberbezpieczeństwa (Secure Communication in the Digital Age: Exploring the Synergy between Cryptography, Algebra, and Industrial Mathematics BLENDED INTESIVE PROGRAMME).

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z zaawansowanymi narzędziami współczesnej algebry i geometrii algebraicznej w kontekście ich wykorzystania w kryptografii komputerowej oraz zastosowaniach w matematyce stosowanej i przemysłowej. Rozwój nowoczesnych technik kryptograficznych doprowadził do sytuacji, w której standardowe metody szyfrowania w telefonach, komputerach i urządzeniach dedykowanych wykorzystują bardzo wyrafinowany aparat algebry i geometrii. Na warsztatach gościć będziemy światowych ekspertów w dziedzinie geometrii algebraicznej i obliczeń komputerowych oraz tych z doświadczeniem we wdrażaniu algorytmów, aby przybliżyć uczestnikom fundamentalne nowe techniki, które pojawiły się w kryptografii i zastosowaniach w ostatnich latach.

Tydzień spotkań na żywo poświęcony będzie przeprowadzeniu serii intensywnych mini-kursów z danej tematyki. Uczestnicy wezmą również udział w sesjach dyskusyjnych oraz sesjach mini-programowania/hakowania, podczas których będą analizować nowe techniki obliczeniowe w praktyce. Podczas sesji studenci zapoznają się również z proponowaną tematyką projektów. Projekty będą realizowane w grupach międzynarodowych. Celem projektu będzie napisanie oprogramowania i wdrożenie technologii algebraicznych dla wybranej aplikacji w kryptografii lub przemyśle. Istotnym elementem zaliczenia będzie posługiwanie się algebrą zaawansowaną, a pod uwagę będzie brane dodatkowe kryterium – możliwość wykorzystania projektu w praktyce. Najlepsze prace będą podstawą do określenia potencjalnych przyszłych prac licencjackich i magisterskich oraz być może źródłem nowych artykułów naukowych napisanych we współpracy z prowadzącymi sesje tematyczne.

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o kontakt z drem Bartoszem Naskręckim: bartnas@amu.edu.pl.

Plakat wydarzenia