Wybory do Rady Naukowej Dyscyplin Matematyka i Informatyka
Rada Naukowa Dyscyplin Matematyka i Informatyka (dalej RND), zgodnie ze Statutem UAM składa się z:
- uprawnionych nauczycieli akademickich posiadających stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora,
- przedstawicieli uprawnionych nauczycieli akademickich posiadających stopień doktora w liczbie odpowiadającej 20% składu rady (dokładną liczbę przedstawicieli ustala Dziekan).
Słowo uprawnionych należy rozumieć w sensie Art. 32 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz § 44 Statutu UAM. Wyjaśniamy to niżej. Poszczególne punkty rozwija się klikając na znak +.
Wszyscy członkowie RND będą automatycznie członkami Rady Poszerzonej.
- Zadania RND
Do zadań RND należą, zgodnie z § 43 Statutu:
- kształtowanie polityki naukowej w ramach dyscypliny objętej zakresem jej działania, we współpracy z dziekanem i właściwym prorektorem kierującym szkołą dziedzinową;
- kształtowanie polityki w zakresie ewaluacji działalności naukowej w ramach dyscypliny objętej zakresem jej działania we współpracy z dziekanem i właściwym prorektorem kierującym szkołą dziedzinową;
- nadawanie w dyscyplinie objętej zakresem jej działania stopni naukowych oraz stopni w zakresie sztuki – stopnia doktora oraz stopnia doktora habilitowanego, wraz z przeprowadzaniem czynności z tym związanych;
- składanie do senatu wniosku o określenie sposobu postępowania w sprawie nadania stopnia doktora w dyscyplinie objętej zakresem jej działania;
- składanie do senatu wniosku w sprawie możliwości określenia innych niż ustawowe wymagań uzyskania stopnia doktora w dyscyplinie objętej zakresem jej działania lub dodatkowych warunków dopuszczenia do obrony;
- opracowanie szczegółowych kryteriów oceny okresowej nauczycieli akademickich, zgodnie z kryteriami przyjętymi przez radę szkoły dziedzinowej;
- wskazywanie kandydata na dziekana oraz prodziekana (w składzie poszerzonym, por. Rada Poszerzona).
- Znaczenie słowa „uprawniony”
Zgodnie z Art. 32 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz § 44 Statutu UAM członkiem RND może być osoba, która:
- ma pełną zdolność do czynności prawnych;
- korzysta z pełni praw publicznych;
- nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne
przestępstwo skarbowe; - nie była karana karą dyscyplinarną;
- w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r. nie pracowała w organach bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2023 r. poz. 342), nie pełniła w nich służby ani nie współpracowała z tymi organami;
- złożyła tzw. „oświadczenia lustracyjne” i „informację lustracyjną” (w sensie Ustawy);
- posiada wykształcenie wyższe;
- nie ukończy 70. roku życia do dnia 1.09.2024;
- nie pełni funkcji organu w żadnej uczelni;
- jest nauczycielem akademickim;
- jest zatrudniona w Uniwersytecie jako podstawowym miejscu pracy;
- posiada co najmniej stopień doktora;
- w złożonym oświadczeniu o reprezentowanej dziedzinie i dyscyplinie wskazała co najmniej w 50% dyscypliny Matematyka lub Informatyka.
Osoby spełniające te warunki nazywamy uprawnionymi. Niektóre z tych warunków weryfikowane są przez wydziałową komisję wyborczą, inne przez oświadczenie kandydata, wreszcie warunek złożenia oświadczenia lustracyjnego przez komisję uczelnianą (zob. niżej).
- Kadencja RND rozpoczyna się 1.09.2024 i trwa 4 lata.
Por. § 41 ust. 3 i § 158 ust. 2 pkt 2 Statutu UAM.
- Wszyscy uprawnieni posiadający stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora wchodzą do RND.
Zgodnie z pismem Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki z dnia 6 maja 2024 (przesłanym też Państwu e-mailem) liczba takich osób na dzień 30 kwietnia 2024 nie przekracza osiemdziesięciu (wynosi 46). Stąd wszystkie te osoby wchodzą do RND bez wyborów.
- 6 doktorów o najwyższych wskaźnikach efektywności wchodzi do RND.
Zgodnie z pismem Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki z dnia 6 maja 2024 liczba przedstawicieli nauczycieli akademickich posiadających stopień doktora w RND wyniesie 12. Zgodnie z § 45 ust. 4 Statutu połowę z tej liczby stanowią osoby o najwyższych wskaźnikach efektywności, wskazane w tym samym piśmie.
- 6 przedstawicieli zostanie wybranych do RND 21 maja.Wybory do RND w grupie przedstawicieli uprawnionych nauczycieli akademickich posiadających stopień doktora, zgodnie z liczbą mandatów ustaloną przez Dziekana (według § 44 Statutu UAM), odbędą się dnia 21 maja 2024 (wtorek) z wykorzystaniem systemu Ankieter w czterech turach:
- tura pierwsza od 9:00 do 10:00,
- tura druga od 11:00 do 12:00,
- tura trzecia od 13:00 do 14:00,
- tura czwarta od 15:00 do 16:00,
przy czym kolejne tury odbędą się, o ile w poprzednich turach nie zostaną rozdzielone wszystkie mandaty. - Kto może głosować? Kto może kandydować?
Głosować mogą wszyscy nauczyciele akademiccy ze stopniem doktora, którzy:
- nie ukończą 70. roku życia do dnia 1.09.2024;
- są zatrudnieni w Uniwersytecie jako podstawowym miejscu pracy;
- w złożonym oświadczeniu o reprezentowanej dziedzinie i dyscyplinie wskazali co najmniej w 50% dyscypliny Matematyka lub Informatyka.
Kandydatami na reprezentantów w RND mogą być te same osoby z wyłączeniem tych sześciu, które wchodzą do RND z mocy Statutu, na podstawie wskaźników efektywności.
W poniedziałek 13.05 do końca dnia utworzymy zespół Ms Teams Wybory do RND 2024, do którego zaprosimy członków tej grupy wyborców. Prosimy te osoby o sprawdzenie, czy są dodane do zespołu, ponieważ będzie to jednocześnie potwierdzeniem, że 21 maja będą Państwo mogli głosować.
- Zgłaszanie kandydatów do RND
Kandydatów do RND w grupie uprawnionych nauczycieli akademickich posiadających stopień doktora mogą zgłosić:
- uprawniony nauczyciel akademicki posiadający stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora (na podstawie § 177 Statutu),
- uprawniony nauczyciel akademicki ze stopniem naukowym doktora (na podstawie § 178 Statutu).
Zgłoszenia w formie pisemnej, wg. wzoru (wzór do pobrania w wersji Word lub PDF) należy składać do piątku 17.05 u Pani Magdaleny Pakulskiej w p. A1-31 w godzinach pracy Biura Obsługi Wydziału.
Zgłoszony kandydat składa odpowiednie dokumenty, również do piątku 17.05 u Pani Magdaleny Pakulskiej w p. A1-31 w godzinach pracy Biura Obsługi Wydziału:
- oświadczenie kandydata na członka RND (wzór do pobrania w wersji Word lub PDF),
- zgoda kandydata na członka RND (wzór do pobrania w wersji Word lub PDF).
W kanale zespołu Ms Teams Wybory do RND 2024 (por. poprzedni punkt) będziemy codziennie aktualizować listę poprawnie zgłoszonych kandydatów, którzy dostarczyli komplet dokumentów.
- Przebieg wyborów
Zgodnie z § 177 Statutu do RND zostaną wybrani kandydaci, którzy otrzymają najwięcej spośród ważnie oddanych głosów (nie obowiązuje próg 50%).
Jeżeli w danej turze do obsadzenia jest n miejsc (w pierwszej turze 6), to można wybrać w tej turze maksymalnie n kandydatów.
Jeżeli wobec uzyskania identycznej liczby głosów przez kilku kandydatów nie będzie możliwe ustalenie tych n, którzy uzyskali najwięcej ważnych głosów:
- kandydaci z większą liczbą ważnych głosów niż n-ty z kolei zostaną wybrani do RND,
- kandydaci z tą samą liczbą ważnych głosów co n-ty z kolei przechodzą do kolejnej tury.
Wyborcy głosują w systemie Ankieter pod adresem https://ankieter.amu.edu.pl dnia 21.05.2024. Należy:
- Zalogować się z danymi logowania jak do poczty uniwersyteckiej po rozpoczęciu tury (pierwsza tura od 9:00 do 10:00)
- Kliknąć Ankiety po lewej stronie i przejść do ankiety Wybory do Rady Naukowej Dyscyplin Matematyka i Informatyka (tura ...).
- Zaznaczyć wybranych kandydatów, przejść do następnej strony i przesłać ankietę (przycisk Prześlij).
- W ewentualnych kolejnych turach (11:00–12:00, 13:00–14:00, 15:00–16:00) powtórzyć tę procedurę, do otrzymania informacji o zakończeniu wyborów.
Informacje o wynikach będą:
- publikowane w kanale zespołu Teams (por. poprzednie punkty) po zakończeniu każdej tury,
- przesyłane e-mailem na listę pracownicy po zakończeniu każdej tury (tu może być pewne opóźnienie z powodów technicznych),
- pokazane w Ankieterze, jako strona informacyjna w ankiecie z głosowaniem.
Kiedy wszystkie miejsca zostaną obsadzone i nie będzie kolejnych tur, stosowna ankieta (zawierająca tylko informację o wynikach) otrzyma nazwę Wyniki wyborów do Rady Naukowej Dyscyplin Matematyka i Informatyka.
- Oświadczenie lustracyjne i informacja lustracyjna
Niezależnie od „oświadczenia kandydata do RND” kandydaci do RND urodzeni przed dniem 1 sierpnia 1972 r. są zobowiązani do złożenia oświadczeń lustracyjnych zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów. Proszę kontaktować się w tej sprawie z Panem mgr. inż. Markiem Konieczką, Pełnomocnikiem Rektora ds. ochrony informacji niejawnych: czarny@amu.edu.pl, tel. 61 829 29 87, 519 340 531.
Weryfikacji spełnienia wymogu złożenia oświadczeń lustracyjnych dokona Komisja Wyborcza Uniwersytetu przed rozpoczęciem kadencji rad, tj. 1 września 2024 roku.
Z powodów technicznych (niezależnych od komisji) przeglądarka może pokazywać nieaktualną wersję tej strony. Na wszelki wypadek prosimy za każdym razem używać tego adresu i odświeżać stronę.