Data wydarzenia:

Opracowanie testu audiowizualnego do pomiarów zrozumiałości mowy

Data i godzina: wtorek, 25 czerwca 11:00 – 12:00

Prelegent: prof. UAM dr hab. Andrzej Wicher (Wydział Fizyki UAM)

Streszczenie: Obecnie istnieje wiele metod badań słuchu, zarówno obiektywnych, jak i subiektywnych które pozwalają w precyzyjny sposób określić u danej osoby rodzaj i głębokość niedosłuchu. Wyniki tych badań są punktem wyjścia do doboru metody poprawy słyszenia, odnoszącej się przede wszystkim do poprawy zrozumiałości mowy, głównie poprzez zastosowanie aparatów słuchowych. Ważnym zagadnieniem jest walidacja dopasowania aparatów słuchowych w oparciu o testy zrozumiałości mowy. Obecnie w diagnostyce słuchu stosowane są przede wszystkim testy słowne, prezentowane bez udziału dźwięków maskujących, sporadycznie testy zdaniowe z dźwiękami maskującymi.
Istnieje pilna potrzeba opracowania i popularyzacji testów do badań zrozumiałości mowy w warunkach zbliżonych do naturalnych, tzn. uwzględniających różnorodne środowisko źródeł zakłócających oraz biorących pod uwagę interakcje wzrokowo-słuchowe (czytanie z ruchu warg). W czasie pandemii pojawił się istotny problem z komunikacją u osób z ubytkami słuchu, również stosujących aparaty słuchowe ze względu na przesłonięcie ust maseczką.
Dlatego też głównym celem badań w ramach przygotowywanego projektu jest opracowanie i walidacja audiowizualnego testu do pomiarów zrozumiałości mowy w różnych warunkach akustycznych i z uwzględnieniem odpowiednich scenerii. Jednym z najważniejszych etapów projektu jest wybór materiału językowego, tzn. zdań odzwierciedlających współczesny język, poprawnych gramatycznie i neutralnych semantycznie. Wybór tego materiału będzie punktem wyjścia do przygotowania poszczególnych list zdaniowych z których ostatecznie będzie składał się test. Opracowane testy będą znakomitym narzędziem zarówno do diagnostyki słuchu, walidacji dopasowania aparatów słuchowych i rehabilitacji słuchowej.

Miejsce: B1-7/8 oraz online