Data wydarzenia:

Wykład z informatyki im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego, Henryka Zygalskiego 2008

Data: piątek, 25.01.2008

  • godz. 10:30
    • Prelegent: dr Marek Grajek
    • Tytuł: Strażnicy Kłamstw
  • godz. 12:00
    • Prelegent: prof. Andrew Odlyzko
    • Tytuł: Cybersecurity, Mathematics, and Limits on Technology
  • godz. 13:15
    • Prelegent: prof. Jóżef Pieprzyk
    • Tytuł: Multi-Party Computations via Graph Coloring

Wideo

Program

25.01.2008 r.
09:15 Złożenie kwiatów pod pomnikiem kryptologów
10:15 Inauguracja
10:30 Dr Marek Grajek Strażnicy Kłamstw
11:30 Przerwa
12:00 Prof. Andrew Odlyzko Cybersecurity, Mathematics, and Limits on Technology
13:15 Prof. Józef Pieprzyk Multi-Party Computations via Graph Coloring

Prelegenci

Mężczyzna o siwych włosach w czarnej koszuli.Marek Grajek
Z zamiłowania historyk, z zawodu kryptolog i informatyk. Jeden z pomysłodawców pomnika „pogromców” Enigmy, który został wzniesiony przed zamkiem w Poznaniu. Konsultant w zakresie zastosowań metod kryptologii w świecie finansów i na rynkach kapitałowych. Autor niedawno wydanej książki „Enigma. Bliżej prawdy”, szczególnie chwalonej za nowatorskie połączenie wiedzy autora z zakresu nauk ścisłych i jego zainteresowania historią.


Mężczyzna w okularach, w białej koszuli z krawatem.Andrew Odlyzko
Profesor na University of Minnesota oraz kierownik Digital Technology Center. Wcześniej przez 26 lat pracował w Bell Laboratories, po tym jak uzyskał stopień doktora w Massachusetts Institute of Technology. Jest autorem ponad 150 prac z dziedziny kryptologii, teorii liczb, złożoności obliczeniowej, kombinatoryki, teorii kodowania, rachunku prawdopodobieństwa, analizy, ekonomii sieci, publikacji cyfrowej, handlu elektronicznego. Posiada 3 patenty. W roku 1985, wraz z Hermanem J.J. te Riele podważył hipotezę Mertensa, z której, gdyby była prawdziwa, wynikałaby znana hipoteza Riemanna. Wiele z jego artykułów i prac było szeroko dyskutowanych, jak chociażby: "Tragic loss or good riddance: The impending demise of traditional scholarly journals", "The bumpy road of electronic commerce", "Paris Metro Pricing for the Internet", "Content is not king" oraz "The history of communications and its implications for the Internet".


Uśmiechnięty mężczyzna w okularach, z plecakiem, w niebieskiej koszulce.

Józef Pieprzyk
Profesor Macquarie University w Sydney, jest również dyrektorem Centre for Advanced Computing - Algorithms and Cryptography (ACAC) . Autor 160 publikacji, 5 książek i współredaktor wielu innych. Jego zainteresowania obejmują: bezpieczeństwo sieci komputerowych, bezpieczeństwo baz danych, projektowanie i analizę algorytmów kryptograficznych, analizę algebraiczną szyfrów blokowych i strumieniowych, teorię protokołów kryptograficznych, schematy podziału sekretu, ochronę praw autorskich, bezpieczeństwo e-biznesu i www.