Data wydarzenia:

Wykład z informatyki im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego, Henryka Zygalskiego 2014

Data: czwartek, 06.11.2014, godz. 15:30

Prelegent: prof. Noga Alon

Tytuł: Voting Paradoxes

Abstrakt: The early work of Condorcet in the 18th century, and that of Arrow and others in the 20th century, revealed the complex and interesting mathematical problems that arise in the theory of Social Choice, showing that the simple process of voting leads to strikingly counter-intuitive paradoxes. I will describe some of these, focusing on several recent intriguing examples whose analysis combine combinatorial and probabilistic ideas with techniques from the theory of the VC dimension of range spaces.

Wideo

Program

06.11.2014 r.
11:00 Złożenie kwiatów pod pomnikiem, spotkanie z władzami Miasta, Województwa i Uniwersytetu
15:30

Noga Alon Voting Paradoxes
Aula A Wydziału Matematyki i Informatyki
Po wykładzie: spotkanie w Klubie Profesorskim WMI

Prelegent

Profesor Noga Alon w okularach i koszuli w biało szare paski.Noga Alon jest profesorem matematyki i informatyki na Uniwersytecie w Tel Awiwie w Izraelu. Tytuł doktora matematyki otrzymał na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie w 1983 roku. Prowadził gościnne wykłady w wielu renomowanych instytucjach badawczych w tym MIT, Institute for Advanced Study w Princetown, IBM Almaden Research Center, Bell Laboratories, Bellcore i w Microsoft Research. Od 1985 roku pracuje na Uniwersytecie w Tel Awiwie, w latach 1999-2001 kierował Szkołą Nauk Matematycznych. Wypromował ponad 20 doktorantów. Od 2009 roku jest członkiem Microsoft Research. Profesor Alon zasiada w radach redakcyjnych kilkunastu renomowanych międzynarodowych czasopismach naukowych i technicznych. Od 2008 roku jest redaktorem naczelnym czasopisma „Random Structures and Algorithms”, którego redakcja znajduje się w Poznaniu.

Profesor Noga Alon był zaproszony do wygłoszenia wykładów plenarnych na wielu konferencjach międzynarodowych, w tym na sesjach plenarnych na Europejskim Kongresie Matematycznym w 1996 roku oraz na Międzynarodowym Kongresie Matematyków w 2002 roku. Do tej pory opublikował ponad pięćset artykułów naukowych, jedną książkę i jest jednym z najczęściej cytowanych autorów z nauk matematycznych.

Jego zainteresowania badawcze to głównie kombinatoryka i teoria grafów oraz ich zastosowanie w informatyce teoretycznej. Na szczególną uwagę zasługują jego wyniki związane z zastosowaniem tzw. ekspanderów, z badaniami technik derandomizacyjnych, z podstawami algorytmów strumieniowych, z zastosowaniem algebraicznych i probabilistycznych metod w matematyce dyskretnej, w teorii informacji, geometrii kombinatorycznej i kombinatorycznej teorii liczb. Profesor Noga Alon jest także głównym twórcą tzw. Combinatorial Nullstellensatz, który ma wiele zastosowań w kombinatoryce i teorii liczb.

Jest członkiem Izraelskiej Akademii Nauk Ścisłych i Humanistycznych od 1997 roku oraz Academia Europea od 2008 roku. Otrzymał wiele nagród, w tym Erdös Prize w 1989 roku, Feher Prize w 1991, Polya Prize w 2000, Bruno Memorial Award w 2001, Landau Prize w 2005, Gödel Prize w 2005, Israel Prize w 2008, nagrodę EMET w 2011 roku. W 2013 roku otrzymał honorowy doktorat Politechniki Federalnej w Zurychu.