Edycja 2024

We wtorek 9 kwietnia 2024 w godz. 10:30 - 15:00, w holu Wydziału Matematyki i Informatyki UAM odbyły się Targi pracy i staży branży IT!

Podczas wydarzenia, oprócz możliwości zapoznania się z ofertami firm, można było:

  • wziąć udział w prelekcjach,
  • skonsultować swoje dokumenty aplikacyjne z doradcami zawodowymi,
  • zrobić zdjęcie do CV
  • oraz wziąć udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami!

Prelekcje

W trakcie trwania Targów odbyły się ciekawe prelekcji przygotowane przez przedstawicieli firm:

  • 11:00-11:30 Od "baby steps" do sprintu – niezbędnik Juniora na drodze do samodzielnego wykonywania zadań
    Natalia Stefaniak, CEO i Paweł Ruminkiewicz, Lead Developer/Front-End Developer (MUG Software)
    Mimo że teoretycznie uczestnicy czują gotowość do pracy i mają doświadczenie z projektami uczelnianymi, zderzenie z projektami komercyjnymi mogło być bolesne i stresujące. Podczas prelekcji uczestnicy dowiedzieli się, jakie zagadnienia opanować, aby zrobić pozytywne wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej i efektywnie współpracować z zespołem developerskim w javascript software house. Prelegenci opowiedzieli również, dlaczego ważne jest code review, jak wygląda praca z Gitflow i na czym polega automatyczny deployment aplikacji.
  • 11:45-12:15 Low-code development – najszybciej rozwijający się trend budowania aplikacji biznesowych
    Maciej Mikitów, Starszy developer Ferry (DomData AG)
    Podczas tej prelekcji specjalista omówił temat low-code, wskazał jego zalety oraz praktyczne zastosowania. Uczestnicy dowiedzieli się, dlaczego low-code staje się coraz bardziej popularnym narzędziem w tworzeniu oprogramowania oraz jakie korzyści płyną z jego rozwoju. Było to inspirujące przemówienie, które pomogło zrozumieć, dlaczego warto rozważyć wykorzystanie low-code w procesie rozwoju aplikacji.
  • 12:30-13:00 Matchowanie tras wspinaczkowych na zdjęciach - computer vision i nie tylko
    Dominik Doberski (VML)
    Podczas prelekcji omówiono, jak wykryć trasę wspinaczkową na zdjęciu i zidentyfikować ją na podstawie bazy danych tras, które już widziano. Poruszono zagadnienia związane z modelami zdolnymi identyfikować ludzkie twarze i przeniesiono tę technologię na problem analizy tras wspinaczkowych.
  • 13:15-13:45 Rozmowa rekrutacyjna – czego szuka Twój przyszły Manager?
    Krzysztof Kędziorski, Senior Engineering Manager (Egnyte)
    Prelegent przedstawił, czego poszukują managerowie wśród kandydatów na pozycje juniorskie. Omówił cechy i umiejętności, które są kluczowe, oraz przedstawił przykłady pytań rekrutacyjnych i wniosków, jakie można z nich wyciągnąć. Na koniec zaprezentowano listę „must-have” w kontekście przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej.
  • 14:00-14:30 Testing: rozwój i możliwości
    Tomasz Słomczewski (ASTEK)

    Podczas prelekcji omówiono trzy kluczowe obszary testowania oprogramowania:
    • Praca Testerów w Przeszłości
      Rozpoczęto od retrospekcji, analizując rolę testerów w przeszłości. Przyjrzano się początkom testowania oprogramowania, kiedy dominowało ręczne testowanie, a testerzy koncentrowali się głównie na wykrywaniu błędów. Omówiono ewolucję narzędzi i metod testowania, które przyczyniły się do usprawnienia procesu deweloperskiego oraz podniesienia jakości oprogramowania.
    • Dzisiejsze Trendy w Testach
      Następnie skupiono się na teraźniejszości, badając najnowsze trendy w testowaniu oprogramowania. Poruszono tematy związane z automatyzacją testów, ciągłą integracją i dostarczaniem (CI/CD) oraz rosnącą rolą DevOps w procesach testowania. Omówiono również znaczenie testowania zorientowanego na użytkownika (User-Centric Testing) oraz rozwój testowania aplikacji mobilnych.
    • Przyszłość w SQA: Kierunki Rozwoju i Przyszłe Trendy w Specjalizacjach
      Na koniec spojrzano w przyszłość, zadając pytanie, dokąd zmierza testowanie oprogramowania. Zidentyfikowano nowe kierunki rozwoju w dziedzinie SQA, takie jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe w testowaniu, testowanie oparte na danych oraz testowanie zorientowane na jakość użytkownika. Przeanalizowano również potencjalne przyszłe trendy w specjalizacjach, jak na przykład tester zapewnienia bezpieczeństwa cybernetycznego, tester w obszarze sztucznej inteligencji czy specjalista od testowania IoT.

Lista wystawców