XXVIII Uroczysty Wykład im. Władysława Orlicza

Data: wtorek, 17.11.2020, godz. 11:00

Prelegent: prof. dr hab. Jarosław Wiśniewski (Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego)

Tytuł:  Działanie grupy multiplikatywnej i geometria odwracania macierzy

Abstrakt: Odwracanie macierzy zespolonych definiuje biwymierne przekształcenie urzutowienia przestrzeni tych macierzy. Badanie tego odwzorowania w przypadku macierzy symetrycznych odpowiadających kowariancji jest istotne dla zrozumienia pewnych modeli statystycznych. Okazuje się, że odwzorowanie to można połączyć z pewnym działaniem grupy multiplikatywnej C* na grassmannianach i rozwiązać osobliwości tego odwzorowania za pomocą uzwarcenia przestrzeni orbit takiego działania. Rezultaty, o których chcę opowiadać, pochodzą z pracy napisanej wspólnie z Mateuszem Michałkiem i Leonidem Moninem.

Zachęcamy do zapoznania się z postacią profesora Orlicza oraz informacjami o wcześniejszych wykładach, które znajdują się na stronie naszego Wydziału w części poświęconej Wykładom.