Data wydarzenia:

XXVIII Uroczysty Wykład im. Władysława Orlicza

Zapraszamy na XXVIII Uroczysty Wykład im. Władysława Orlicza, który odbędzie się 17 listopada 2020 roku o godz. 11:00 zdalnie. Wykład pt. "Działanie grupy multiplikatywnej i geometria odwracania macierzy" wygłosi prof. dr hab. Jarosław Wiśniewski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.

Streszczenie wykładu

Odwracanie macierzy zespolonych definiuje biwymierne przekształcenie urzutowienia przestrzeni tych macierzy. Badanie tego odwzorowania w przypadku macierzy symetrycznych odpowiadających kowariancji jest istotne dla zrozumienia pewnych modeli statystycznych. Okazuje się, że odwzorowanie to można połączyć z pewnym działaniem grupy multiplikatywnej C* na grassmannianach i rozwiązać osobliwości tego odwzorowania za pomocą uzwarcenia przestrzeni orbit takiego działania. Rezultaty, o których chcę opowiadać, pochodzą z pracy napisanej wspólnie z Mateuszem Michałkiem i Leonidem Moninem.

Zachęcamy do zapoznania się z postacią profesora Orlicza oraz informacjami o wcześniejszych wykładach, które znajdują się na stronie naszego Wydziału w części poświęconej Wykładom.