Data wydarzenia:

Kolejny wykład "Po indeks z Pitagorasem"

10 maja 2022 roku w godz. 12:00-12:45 odbędzie się stacjonarnie kolejne spotkanie dla młodzieży z cyklu "Po indeks z Pitagorasem".

Prof. UAM dr hab. Małgorzata Bednarska-Bzdęga wygłosi wykład skierowany do uczennic i uczniów pod tytułem O poprawianiu błędów. Streszczenie: Załóżmy, że chcemy wysłać do przyjaciela wiadomość, będącą ciągiem znaków. Wiemy, że nasz kanał komunikacji nie jest doskonały i po drodze jeden znak może być zmieniony przez nieprzyjaciela. Przyjaciel po otrzymaniu takiej, być może zmienionej, wiadomości chciałby odkryć, jaki ciąg znaków został nadany (bez pytania nas o to). Na wykładzie przedstawimy przykładową metodę radzenia sobie z poprawianiem błędów przesyłu. Na koniec zobaczymy, co wspólnego ma taka metoda z wykrywaniem fałszywej monety za pomocą wagi szalkowej.

W związku ze stacjonarną formą wydarzenia obowiązuje rejestracja poprzez formularz, do którego link znajduje się stronie wydarzenia na portalu poświęconym edukacji matematyczno-informatycznej.

Odbywające się w bieżącym roku akademickim wykłady dla młodzieży są współfinansowane z projektu ,,Matematyka ma MOC!– popularyzacja nauk matematycznych na WMiI UAM w Poznaniu”.

Plakat wydarzenia