Data wydarzenia:

Po indeks z Pitagorasem #58

15 grudnia  2020 roku o godz. 12:00 odbędzie się kolejne, pierwsze zdalne, spotkanie dla młodzieży z cyklu "Po indeks z Pitagorasem".

Wykład online będzie transmitowany na kanale YouTube: https://youtu.be/LpyTslvxzEc

Dr Bartłomiej Przybylski wygłosi wykład pod tytułem "Nauka o oszczędzaniu? Informatyka!"

Streszczenie:
W każdej sekundzie miliony komputerów na całym świecie wykonują biliony (tysiące miliardów) operacji matematycznych, aby znaleźć odpowiedzi na - na pozór - proste pytania. Jak najszybciej dostać się z punktu A do punktu B z wykorzystaniem transportu publicznego? Jaka jest najmniejsza liczba kontenerów, które będą potrzebne, aby przewieźć towary o określonych wymiarach? Jak przydzielić zadania do serwerów w chmurze, aby jak najlepiej spożytkować ich pamięć i procesory? Znalezienie odpowiedzi na te pytania pozwala oszczędzić duże pieniądze, ale czy da się to zrobić łatwo? Czym się różnią pytania łatwe od trudnych i jak sobie radzić z tymi drugimi? Zapraszamy na fantastyczną podróż po świecie optymalizacji.

Odbywające się w bieżącym roku akademickim wykłady dla młodzieży będą współfinansowane z projektu "Matematyka ma MOC! - popularyzacja nauk matematycznych na WMiI UAM w Poznaniu".