Data wydarzenia:

Po indeks z Pitagorasem #64

23 listopada 2021 roku o godz.  12:00 odbędzie się kolejne  zdalne  spotkanie dla młodzieży z cyklu ,,Po indeks z Pitagorasem”. Dr hab. Małgorzata Bednarska-Bzdęga, prof. UAM, wygłosi wykład pod tytułem ,,Które monety są fałszywe II".

Streszczenie: Wykład jest kontynuacją wykładu majowego ,,Które monety są fałszywe?", ale brak udziału w części I nie będzie dużą przeszkodą w zrozumieniu części II. Mamy n identycznie wyglądających monet. Jedna z nich jest fałszywa i różni się wagą od pozostałych (ale nie wiemy, czy jest lżejsza, czy cięższa). Dysponujemy wagą szalkową bez odważników i możemy w każdym ważeniu położyć na każdej szalce tyle monet, ile chcemy i porównac w ten sposób masy monet. Interesuje nas najmniejsza liczba ważeń, gwarantująca, że wykryjemy fałszywą monetę, nawet jeśli mamy pecha. Przed wykładem warto spróbować wykryć za pomocą 3 ważeń fałszywą monetę, gdy mamy 12 monet i chcemy dodatkowo dowiedzieć się, czy fałszywa jest cięższa, czy lżejsza.

Link do wydarzenia dostępny będzie na na stronie poświęconej edukacji matematyczno-informatycznej.

Odbywające się w bieżącym roku akademickim wykłady dla młodzieży są współfinansowane z projektu ,, Matematyka ma MOC! – popularyzacja nauk matematycznych na WMiI UAM w Poznaniu”.