Data wydarzenia:

Po indeks z Pitagorasem #65

21 grudnia 2021 roku o godz. 12:00 odbędzie się kolejne zdalne spotkanie dla młodzieży z cyklu "Po indeks z Pitagorasem". Dr Bartłomiej Przybylski, wygłosi wykład pod tytułem O swawolnych siostrach funkcji matematycznych.

Streszczenie: Matematycy projektują zgrabne i eleganckie rozwiązania problemów, z którymi mierzymy się we współczesnym świecie. Niestety okazuje się, że współczesne komputery, chociaż coraz szybsze, wciąż nie radzą sobie z matematyką zbyt dobrze. Zaimplementowanie nawet prostych funkcji znanych z lekcji matematyki wymaga już nie lada wygibasów, a i tak musimy się zadowolić czymś, co nie jest doskonałe. W czasie wykładu spróbujemy odkryć różnice pomiędzy funkcją matematyczną a funkcją w informatyce. W jaki sposób komputer rozumie funkcje? Czy każdą funkcję matematyczną da się zaprogramować? Zastanowimy się w końcu, czy deterministyczny komputer może zachowywać się tak, jakby los nie był przesądzony.

Link do wydarzenia dostępny będzie na na stronie poświęconej edukacji matematyczno-informatycznej.

Odbywające się w bieżącym roku akademickim wykłady dla młodzieży są współfinansowane z projektu "Matematyka ma MOC! – popularyzacja nauk matematycznych na WMiI UAM w Poznaniu".