Doktoraty wdrożeniowe

Program ten skierowany jest do osób rozpoczynających studia doktoranckie. Uczelnie wyższe są wnioskodawcami i zgłaszają do udziału w programie przyszłego doktoranta.

Głównym założeniem programu jest przygotowanie rozprawy doktorskiej, która usprawni działanie przedsiębiorstwa. Doktorant, pracując pod opieką dwóch opiekunów – naukowego i przemysłowego, ma za zadanie rozwiązać technologiczny problem, z jakim boryka się dana firma. Dzięki takiej konstrukcji absolwent otrzymuje podwójne wynagrodzenie. Jedno – za pracę w przedsiębiorstwie, drugie – w ramach stypendium z Ministerstwa Edukacji i Nauki.
To jednak nie koniec korzyści. Doświadczenia innych państw pokazują, że doktorzy wdrożeniowi z obszarów nauk technicznych, ścisłych i przyrodniczych osiągają dochody wyższe o ok. 10 proc. od absolwentów tradycyjnych studiów doktoranckich w tych samych obszarach nauk.

Wydział Matematyki i Informatyki UAM uczestniczy w tym programie od roku 2018 współpracując m.in. z Allegro, Applica, LIDL Polska, Grupa OLX czy Samsung Electronics. Badania naukowe prowadzone są w zakresie takich obszarów badawczych jak rozpoznawanie mowy, analiza danych, uczenie maszynowe oraz głębokie sieci neuronowe.