Cyberbezpieczeństwo

Studia z zakresu Cyberbezpieczeństwa na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM! Interesują Cię kwestie związane z bezpieczeństwem danych cyfrowych? Chcesz dowiedzieć się, jak tworzyć skuteczne narzędzie zabezpieczające sieci lub aplikację? Wiążesz swoją przyszłość z nowymi technologiami? Przygotowaliśmy studia odpowiadające Twoim zainteresowaniom!

O specjalności

Wybierz kształcenie z zakresu Cyberbezpieczeństwo na UAM w Poznaniu (studia magisterskie). Wiedza i umiejętności zdobyte podczas studiów pozwolą Ci skutecznie wykorzystywać technologie zapewniające bezpieczeństwo systemów informatycznych oraz wykrywać ataki na systemy komputerowe. Rozwiniesz swoje zdolności analityczne, dzięki którym będziesz świadomie wykorzystywać współczesne, odporne na ataki z wykorzystaniem komputera kwantowego, protokoły kryptograficzne.

W ramach specjalności dowiesz się, w jaki sposób opracowuje się nowe rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Jako absolwent naszych studiów z powodzeniem rozpoczniesz pracę w przedsiębiorstwach, sektorach administracji oraz instytucjach naukowych. Przygotujemy Cię także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej o innowacyjnym charakterze. Rozpocznij studia magisterskie na specjalności cyberbezpieczeństwo i zostań ekspertem w zakresie zagrożeń cyfrowych!

Przedmioty specjalistyczne

  • Podstawy bezpieczeństwa komputerowego
  • Kryptografia
  • Testy penetracyjne
  • Bezpieczeństwo informatyczne
  • Kryptografia post-kwantowa
  • Wykrywanie ataków na systemy komputerowe
  • Bezpieczeństwo systemów komputerowych
  • Protokoły kryptograficzne

Kadra dydaktyczna

Zajęcia prowadzone będą również przez pracowników firm z obszaru cyberbezpieczeństwa.

Proponowane tematy projektów

Zapoznaj się opisami obszarów badawczych potencjalnych promotorów/opiekunów projektu oraz tematami projektów badawczo-rozwojowych.Czytaj więcej

Sylwetka absolwenta

Osoby kończące studia magisterskie na kierunku Informatyka specjalność Cyberbezpieczeństwo są ekspertami w dziedzinie zagrożeń cyfrowych. Znają współczesne protokoły kryptologiczne, potrafią stosować technologie z zakresu kryptografii post-kwantowej oraz potrafią zabezpieczyć systemy komputerowe. Osoby, które ukończyły tę specjalność są kreatywne, zdolne do stawiania problemów i ich rozwiązywania. W sposób twórczy stosują i łączą znane mechanizmy i rozwiązania w celu budowania kompleksowych rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa. Mogą podejmować pracę w obszarze badawczo-rozwojowym w przedsiębiorstwach, sektorach administracji lub instytucjach naukowych. Są przygotowane do podjęcia działalności gospodarczej o innowacyjnym charakterze. Mają świadomość znaczenia cyberbezpieczeństwa we współczesnym świecie.

Koordynator specjalności

prof. UAM dr hab.

Maciej Grześkowiak