Projektowanie algorytmów
Studiuj projektowanie algorytmów na Wydziale Matematyki i Informatyki UAMZdobądź wiedzę i umiejętności, które nigdy się nie zdezaktualizują. Zdolność analitycznego myślenia i dogłębne zrozumienie fundamentów informatyki to zestaw, który pozwoli Ci wykorzystywać najnowsze technologie do błyskawicznego tworzenia wydajnych rozwiązań napotkanych problemów.O specjalności
Dzięki specjalności „projektowanie algorytmów” zdobędziesz wiedzę i umiejętności, które nigdy się nie zdezaktualizują. W ciągu trzech semestrów poznasz różnorodne metody tworzenia algorytmów i zrozumiesz, jak zmieniły one świat współczesnej informatyki. Nauczysz się formułować problemy obliczeniowe, analizować możliwości ich rozwiązania i implementować dla nich wydajne algorytmy. Skutecznie rozpoznasz problemy, dla których dokładne i efektywne algorytmy prawdopodobnie nie istnieją i zaproponujesz dla nich w zamian szybkie algorytmy przybliżone. Jednym słowem – staniesz się ekspertem w dziedzinie, na której swoje fundamenty zbudowały największe firmy branży IT – te, które wszyscy znamy i z których usług wszyscy korzystamy.
Niezależnie od tego, czy widzisz swoją przyszłość w nauce czy w biznesie, w instytucji prywatnej czy publicznej, w olbrzymiej firmie o ugruntowanej pozycji czy w raczkującym startupie – umiejętności zdobyte na specjalności „projektowanie algorytmów” pozwolą Ci rozwinąć skrzydła. Zdolność analitycznego myślenia i dogłębne zrozumienie fundamentów informatyki to zestaw, który pozwoli Ci wykorzystywać najnowsze technologie do błyskawicznego tworzenia wydajnych rozwiązań napotkanych problemów.
Poznasz różnorodne metody tworzenia algorytmów
i zrozumiesz, jak algorytmy zmieniły świat współczesnej informatyki.
Nauczysz się formułować i rozwiązywać problemy obliczeniowe
oraz łatwo znajdziesz i zaimplementujesz wydajne algorytmy. Skutecznie rozpoznasz problemy, dla których dokładne i efektywne algorytmy prawdopodobnie nie istnieją i zaproponujesz dla nich w zamian szybkie algorytmy przybliżone.
Staniesz się ekspertem
w dziedzinie, na której swoje fundamenty zbudowały największe firmy branży IT – te, które wszyscy znamy i z których usług wszyscy korzystamy.
Kadra dydaktyczna
Chcemy, żeby oferowane przez nas przedmioty nie tylko pobudziły Twoją kreatywność, ale też były mocno osadzone w praktycznym kontekście. Przygotowując program specjalności, starannie dobraliśmy prowadzących, którzy doskonale rozumieją to, że nawet najlepsza teoria bez praktyki jest ulotna. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy, że kluczową część zajęć praktycznych w ramach przedmiotów będą stanowić ciekawe i rozwijające projekty. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu naszej kadry rozwiniesz te kompetencje, które są dla Ciebie najbardziej wartościowe.
- prof. UAM dr hab. Joanna Berlińska
Czym się zajmuję naukowo? Moje badania dotyczą zagadnień szeregowania zadań i równoważenia obciążeń, które polegają na ustaleniu, w jaki sposób zorganizować wykonywanie pewnych zadań na dostępnych maszynach (np. komputerach), aby uzyskać określony cel (np. jak najszybciej zakończyć pracę). Dla wielu problemów tego typu nie jest możliwe skonstruowanie dokładnych algorytmów, które byłyby wystarczająco szybkie z punktu widzenia praktycznych zastosowań, więc najczęściej zajmuję się projektowaniem algorytmów heurystycznych i metaheurystycznych.
Jakie przedmioty specjalistyczne prowadzę?
- Zaawansowane algorytmy (wykład)
- Zaawansowane struktury danych (wykład)
- prof. dr hab. Stanisław Gawiejnowicz
Czym się zajmuję naukowo? Moje zainteresowania naukowe obejmują teorię szeregowania zadań, teorię złożoności, algorytmikę oraz ich zastosowania. W pracy badawczej koncentruję się na badaniu złożoności problemów oraz algorytmów szeregowania zadań, ze szczególnym uwzględnieniem problemów szeregowania zadań o zmiennych czasach wykonywania, jak również na zagadnieniach związanych z konstrukcją i analizą wielomianowych algorytmów dokładnych, aproksymacyjnych, heurystycznych oraz metaheurystycznych dla problemów teorii szeregowania zadań.
Jakie przedmioty specjalistyczne prowadzę?
- Złożoność obliczeniowa
- Algorytmy przybliżone i metaheurystyczne
- prof. UAM dr hab. Michał Hanćkowiak
Czym się zajmuję naukowo? Moje zainteresowania naukowe dotyczą algorytmów rozproszonych, czyli obliczeń, które wykonują się w środowisku przypominającym różnego rodzaju sieci z procesorami. Stawiane problemy mają z reguły naturę optymalizacyjną i pochodzą z teorii grafów lub stanowią uproszczoną wersję zastosowań, takich jak np. load balancing czy szybkie przesyłanie danych. Szczególnie interesują mnie algorytmy aproksymacyjne, które wewnętrznie wykorzystują specjalne struktury danych, jak np. klastry, poprawiające jakość obliczeń.
Jakie przedmioty specjalistyczne prowadzę?
- Zaawansowane algorytmy rozproszone
- dr inż. Marcin Witkowski
Czym się zajmuję naukowo? Naukowo zajmuję się zagadnieniami teorii grafów, kombinatoryki i algorytmicznej teorii gier. Interesują mnie algorytmy, algorytmy na grafach, algorytmy rozproszone, gry na grafach, zbiory częściowo uporządkowane — zarówno ich teoretyczne własności, jak i zastosowania. Bardzo chętnie współpracuję też w ramach zastosowań metod kombinatorycznych do optymalizacji, szeregowania zadań oraz zastosowań interdyscyplinarnych (np. metoda QCA w naukach socjologicznych).
Jakie przedmioty specjalistyczne prowadzę?
- Przetwarzanie równoległe i strumieniowe