Sztuczna inteligencja

Studia z zakresu Sztucznej Inteligencji na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM! Śledzisz na bieżąco trendy i nowe rozwiązania w dziedzinie Sztucznej Inteligencji? Chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie wykorzystać potencjał SI w Twojej przyszłej pracy? Szukasz studiów, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę oraz zdobędziesz nowe umiejętności w tworzeniu systemów inteligentnych?

O specjalności

Nasze 3-semestralne studia magisterskie przygotują Cię do skutecznego rozwiązywania złożonych problemów w obszarze sztucznej inteligencji. Zdobędziesz kwalifikacje niezbędne do pracy w zakresie krytycznej analizy systemów inteligentnych, twórczego ich rozwoju oraz ich efektywnego zastosowania w różnych dziedzinach życia. W czasie studiów dowiesz się, jak w sposób kreatywny tworzyć nowe metody i rozwiązania w zakresie Sztucznej Inteligencji. Poznasz także interdyscyplinarny charakter tej dziedziny.

Wiedza i praktyczne umiejętności w zakresu sztucznej inteligencji są dziś wyjątkowo pożądane na rynku pracy. U progu czwartej rewolucji technologicznej, w obliczu aktualnych wyzwań ekonomicznych i społecznych, ekspert ds. AI z powodzeniem znajdzie zatrudnienie w sektorze prywatnym oraz administracji państwowej. Przygotujemy Cię także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, tak byś był wyróżniającym się pracodawcą na wciąż zmieniającym się rynku pracy. Podejmij wyzwania współczesności i zostań specjalistą w dziedzinie Sztucznej Inteligencji!

Sztuczna Inteligencja

Najcenniejszym zasobem dzisiejszej cywilizacji jest informacja. Dzięki zdobyczom sztucznej inteligencji jesteśmy w stanie wydobyć informację z otaczających nas danych. prof. dr hab. Krzysztof Jassem
Kierownik Zakładu Sztucznej Inteligencji

Przedmioty specjalistyczne

 • Analiza danych sportowych
 • Inteligencja obliczeniowa
 • Inżynieria uczenia maszynowego
 • Inżynieria wiedzy
 • Komputerowe wspomaganie tłumaczenia
 • Modelowanie języka
 • Praktyczne zastosowania chmury obliczeniowej
 • Systemy dialogowe
 • Systemy rozmyte
 • Sztuczna empatia
 • Uczenie głębokie w przetwarzaniu tekstu
 • Uczenie głębokie w widzeniu komputerowym
 • Warsztaty tłumaczenia automatycznego
 • Wizualizacja danych

Kadra dydaktyczna

Zajęcia prowadzone będą również przez pracowników firm z obszaru sztucznej inteligencji.

Proponowane tematy projektów

Zapoznaj się opisami obszarów badawczych potencjalnych promotorów/opiekunów projektu oraz tematami projektów badawczo-rozwojowych.Czytaj więcej

Sylwetka absolwenta

Osoby kończące studia magisterskie na kierunku Informatyka specjalność Sztuczna inteligencja posiadają kwalifikacje umożliwiające analizę i rozwiązywanie złożonych problemów sztucznej inteligencji. Przygotowane są do pracy w zakresie krytycznej analizy systemów inteligentnych, twórczego ich rozwoju oraz ich zastosowania w wielu dziedzinach życia. Są otwarte na wykorzystywanie w swojej pracy aktualnych wyników naukowych z obszaru sztucznej inteligencji i innowacyjnych rozwiązań wypracowanych w przemyśle. Potrafią pracować w zespole realizującym złożony projekt informatyczny o charakterze badawczo-rozwojowym. Podchodzą w kreatywny sposób do tworzenia nowych metod, rozwiązań lub prototypów systemów inteligentnych. Są wyposażone w wiedzę oraz umiejętności i praktykę wykorzystania aktualnych metod, rozwiązań i narzędzi informatycznych. Mogą podejmować pracę w obszarze badawczo-rozwojowym w przedsiębiorstwach, sektorach administracji lub instytucjach naukowych. Są przygotowani do podjęcia działalności gospodarczej o innowacyjnym charakterze. Mają świadomość interdyscyplinarności sztucznej inteligencji.

Koordynator specjalności

prof. UAM dr hab.

Jacek Marciniak