O specjalności
Nasze 3-semestralne studia magisterskie przygotują Cię do skutecznego rozwiązywania złożonych problemów w obszarze sztucznej inteligencji. Zdobędziesz kwalifikacje niezbędne do pracy w zakresie krytycznej analizy systemów inteligentnych, twórczego ich rozwoju oraz ich efektywnego zastosowania w różnych dziedzinach życia. W czasie studiów dowiesz się, jak w sposób kreatywny tworzyć nowe metody i rozwiązania w zakresie Sztucznej Inteligencji. Poznasz także interdyscyplinarny charakter tej dziedziny.
Wiedza i praktyczne umiejętności w zakresu sztucznej inteligencji są dziś wyjątkowo pożądane na rynku pracy. U progu czwartej rewolucji technologicznej, w obliczu aktualnych wyzwań ekonomicznych i społecznych, ekspert ds. AI z powodzeniem znajdzie zatrudnienie w sektorze prywatnym oraz administracji państwowej. Przygotujemy Cię także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, tak byś był wyróżniającym się pracodawcą na wciąż zmieniającym się rynku pracy. Podejmij wyzwania współczesności i zostań specjalistą w dziedzinie Sztucznej Inteligencji!
Przedmioty specjalistyczne
- Analiza danych sportowych
- Inteligencja obliczeniowa
- Inżynieria uczenia maszynowego
- Inżynieria wiedzy
- Komputerowe wspomaganie tłumaczenia
- Modelowanie języka
- Praktyczne zastosowania chmury obliczeniowej
- Systemy dialogowe
- Systemy rozmyte
- Sztuczna empatia
- Uczenie głębokie w przetwarzaniu tekstu
- Uczenie głębokie w widzeniu komputerowym
- Warsztaty tłumaczenia automatycznego
- Wizualizacja danych
Kadra dydaktyczna
- prof. UAM dr hab. Krzysztof Dyczkowski
- prof. UAM dr hab. Tomasz Górecki
- prof. UAM dr hab. Filip Graliński
- prof. dr hab. Krzysztof Jassem
- dr Rafał Jaworski
- dr Wojciech Kowalewski
- dr Marek Kubis
- prof. UAM dr hab. Jacek Marciniak
- dr Wojciech Pałubicki
- dr Tomasz Piłka
- dr Joanna Siwek
- dr Paweł Skórzewski
- dr Andrzej Wójtowicz
- dr Patryk Żywica
Zajęcia prowadzone będą również przez pracowników firm z obszaru sztucznej inteligencji.
Proponowane tematy projektów
Zapoznaj się opisami obszarów badawczych potencjalnych promotorów/opiekunów projektu oraz tematami projektów badawczo-rozwojowych.Czytaj więcejSylwetka absolwenta
Osoby kończące studia magisterskie na kierunku Informatyka specjalność Sztuczna inteligencja posiadają kwalifikacje umożliwiające analizę i rozwiązywanie złożonych problemów sztucznej inteligencji. Przygotowane są do pracy w zakresie krytycznej analizy systemów inteligentnych, twórczego ich rozwoju oraz ich zastosowania w wielu dziedzinach życia. Są otwarte na wykorzystywanie w swojej pracy aktualnych wyników naukowych z obszaru sztucznej inteligencji i innowacyjnych rozwiązań wypracowanych w przemyśle. Potrafią pracować w zespole realizującym złożony projekt informatyczny o charakterze badawczo-rozwojowym. Podchodzą w kreatywny sposób do tworzenia nowych metod, rozwiązań lub prototypów systemów inteligentnych. Są wyposażone w wiedzę oraz umiejętności i praktykę wykorzystania aktualnych metod, rozwiązań i narzędzi informatycznych. Mogą podejmować pracę w obszarze badawczo-rozwojowym w przedsiębiorstwach, sektorach administracji lub instytucjach naukowych. Są przygotowani do podjęcia działalności gospodarczej o innowacyjnym charakterze. Mają świadomość interdyscyplinarności sztucznej inteligencji.